load

Legalizacja wag

Podczas zakupu wagi najazdowej czy innych przyrządów pomiarowych i w późniejszym okresie należy pamiętać, że aby wagi samochodowe funkcjonowały prawidłowo i zgodnie z prawem, potrzebne jest przeprowadzenie prawnej kontroli metrologicznej (legalizacja wag). Takie potwierdzenie zostaje wydane przez Urząd Miar. Większość wag najazdowych nabytych u znanych producentów jest już zalegalizowana. Często jednak zdarza się, że sprzęt pochodzi z innego źródła, który nie posiada takiego certyfikatu. Należy również pamiętać, że ważność dokumentu wygasa po określonym czasie i trzeba ją odnowić. W naszej ofercie proponujemy kompleksową i szybką legalizację najazdowej wagi samochodowej.

Na czym polega legalizacja wag?

Na uzyskanie dokumentu ważności legalizacji składa się przede wszystkim sprawdzenie wag samochodowych lub innych przyrządów pomiarowych oraz stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji (cechy zabezpieczające, lub świadectwo legalizacji wag wystawione przez Urząd Miar), że przyrządy pomiarowe spełniają wymagania metrologiczne. Wymogi te są umieszczone na tabliczce znamionowej i mają postać określonego przepisami oznaczenia. Ma to na celu oszczędzenie problemów spowodowanych wprowadzeniem w obieg wag, które są wadliwe i dokonują błędnych pomiarów. Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem takiego potwierdzenia zachęcamy do zapoznania się z naszą usługą, w której oferujemy legalizację wag najazdowych w okazjonalnej cenie.

construction worker in stall truck scale structure in constructi

Szeroka oferta legalizacji wag

W zależności od typu wagi, proces jej legalizacji przebiega inaczej. W GrainTech zapewniajmy szeroką ofertę tak, by trafiła do każdego. Dlatego też wykonujemy legalizację następujących wag:

  • wagi handlowe, techniczne, magazynowe,
  • wagi laboratoryjne,
  • wagi medyczne,
  • wagi przemysłowe,
  • wagi przenośnikowe i automatyczne.

Zależy nam również na maksymalnie kompleksowej obsłudze. Dlatego też legalizacja najazdowej wagi samochodowej obejmuje dodatkowe usługi. Na cenę składają się:

  • serwis – każda waga samochodowa jest przygotowywana przez nas do legalizacji,
  • transport wzorców masy,
  • koszty opłaty legalizacyjnej,
  • delegacja Inspektora Urzędu Miar,
  • oraz koszt dojazdu.

Co więcej, jako że bardzo cenimy sobie profesjonalne podejście do klienta, cena ustalana jest indywidualnie dla każdego zamówienia. Dlatego też serdecznie zachęcamy Państwa do kontaktu w celu zorientowania się odnośnie kosztów usługi oraz jej przebiegu.

construction worker in stall truck scale structure in constructi

Gwarancja najwyższej jakości obsługi i zgodnej z przepisami legalizacji wag

Nasz zespół tworzy kadra doświadczonych pracowników, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży. Podczas świadczenia serwisu legalizacji przyrządu pomiarowego staramy się zapewnić maksymalnie kompleksową obsługę tak, by klienci byli w pełni zadowoleni. Gwarantujemy również jak najszybsze przeprowadzenie tego procesu oraz w pełni indywidualne i merytoryczne potraktowanie każdego zainteresowanego. Dysponujemy niezbędnymi w tym celu urządzeniami, które pozwalają na precyzyjny audyt urządzenia wagowego, a następnie wystawienie zaświadczenia legalizacyjnego.

Przepisy określające zasady działania i warunki, jakie powinny spełniać wagi, np. samochodowe najazdowe, zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 roku, które zaczęło obowiązywać od 17 maja 2017 r. Określa ono m.in. częstotliwość, z jaką legalizacja przyrządu pomiarowego powinna być wykonywana.

Zgodnie z przywołanymi przepisami, pierwsza certyfikacja obowiązuje 3 lata, jeżeli została wykonana przed 26 kwietnia 2019 r., podczas gdy atesty udzielone po tej dacie są ważne już tylko przez 2 lata. Każda kolejna certyfikacja poza pierwszą wygasa po 25 miesiącach. Najpóźniej jeden dzień przed upływem terminu konieczne jest jej odnowienie.

Gwarancja

Rodzaje legalizacji przyrządów pomiarowych

Kierując się obowiązującymi przepisami, stworzono podział legalizacji przyrządów pomiarowych na trzy rodzaje:

  • pierwotną, czyli pierwszą, początkową, która jest przeprowadzana przez producenta lub dostawcę danego urządzenia, dlatego wraz z jego zakupem nabywca powinien otrzymać dokument poświadczający wykonania wymaganych czynności,
  • ponowną – dotyczy jednostkowego sprzętu przeznaczonego do specjalnego zastosowania; tego typu legalizacja przyrządu pomiarowego jest wykonywana indywidualnie przed pierwszym uruchomieniem urządzenia,
  • ponowną, a więc każda kolejna poza pierwszą.

Znaczenie legalizacji przyrządu pomiarowego

Realizowana przez naszą firmę legalizacja przyrządu pomiarowego jest ważna z punktu widzenia obowiązujących w Polsce przepisów, ale też daje pewność właściwego działania urządzenia. To niezwykle istotne, jeżeli jest ono używane w celach kontrolnych czy rozliczeniowych. Dzięki temu osoba, instytucja bądź firma kupująca towar na wagę ma gwarancję prawidłowego przeprowadzenia transakcji. Z kolei w przypadku pomiaru ciężaru pojazdu pod kątem tego, czy przekracza on maksymalne wartości określone w przepisach, atestacja pozwala zyskać pewność legalnej podróży lub bez nadmiernego obciążenia.

W przypadku najazdowych wag samochodowych i innych przyrządów pomiarowych, legalizacja jest możliwa w ramach współpracy z naszą firmą. Atrakcyjna cena i profesjonalna obsługa to jedne z naszych atutów. Zapraszamy do kontaktu!

manometr_z-_naklejka_kalibracyjna-837×471
Masz pytania?
Porozmawiajmy

    Newsletter

    Możesz nam zaufać. wysyłamy tylko oferty, a nie pojedynczy spam.

    Newsletter

    Możesz nam zaufać. wysyłamy tylko oferty, a nie pojedynczy spam.