Biuro: +48 77 550 77 38
Biuro: +48 77 550 77 38
Ocena jakości ziarna to podstawa przy finalizowaniu transakcji między gospodarstwem rolnym a nabywcą. Rolnicy najczęściej dokonują jego każdorazowej kontroli, aby zweryfikować między innymi skład, w tym zawartość procentową poszczególnych składników, takich jak gluten czy białko. Sprawdzają również poziom wilgotności, liczbę opadania oraz inne parametry – do każdej z tych czynności przypisane jest inne urządzenie, które umożliwia precyzyjną specyfikację ziaren czy nasion. Innym przykładem często mierzonego parametru jest poziom szkodliwych substancji w zbożu. On również w istotnym stopniu determinuje jakość produktu. Można dokonać jego pomiaru z wykorzystaniem separatora zanieczyszczeń w ziarnach.
Prezentowanym separatorem można badać nie tylko ziarna zbóż, ale też rośliny strączkowe i oleiste. W przypadku każdej z nich, zanieczyszczenie składu może być powodem istotnego obniżenia jakości zboża. Nie zawsze uniemożliwia jego spożycie, jednak może przyczynić się do znacznego pogorszenia cech organoleptycznych i wartości technologicznej. Uprawa zbóż, kukurydzy czy roślin motylkowych nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem skażenia niezdrowymi środkami. Ich źródłem może być szeroko rozumiany przemysł, ale i naturalne pochodzenie. Za zanieczyszczenie uznaje się nie tylko niepożądane substancje chemiczne, ale również na przykład sporysz i inne grzyby czy pasożyty.
Sprawdź nasze produkty
Rozwój niepożądanych dodatków w zbożu może również przyczynić się do wzrostu poziomu aflatoksyn, które co prawda nie wpływają negatywnie na walory smakowe i jakość ziaren, ale mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Ze względu na szeroki przekrój możliwych skażeń, producenci żywności i dostawcy powszechnie stosują separator, który umożliwia oznaczenie masy doczyszczonego ziarna, a ponadto pozwala przygotować je do dalszych badań, poprzez odpowiednie pobieranie i oczyszczanie próbek. Najczęściej umieszcza się je w punktach skupu, co pozwala na błyskawiczną ocenę jakości ziarna.
Zasada działania separatora nie jest skomplikowana. Wprowadza się do niego próbkę ziarna – najczęściej o pojemności 1000 g. Jest ona mieszana i rozdzielana na frakcje w celu separacji metodą sitową. Czas potrzebny na przeprowadzenie całego procesu zależy od urządzenia – zazwyczaj określa się go w specyfikacji separatora. Rozdzielenie na frakcje – ziarna, kłosów, słomy i innych elementów zboża – daje możliwość pozyskania produktu doczyszczonego, pozbawionego zanieczyszczeń lotnych, stałych i innych niepożądanych elementów.
Narzędzie dostępne w naszym sklepie zapewnia precyzyjną ocenę jakości ziarna i jego oczyszczanie bez generowania niepotrzebnych strat. Separator zanieczyszczeń w ziarnach to integralny element punktów skupu, który pozwala na szybkie i skuteczne pozyskiwanie oczyszczonego towaru. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą przyrządów przeznaczonych przede wszystkim dla gospodarstw rolnych i producentów żywności.